Einstein@Home Einstein@Home

Hledání pulsarů

 

Obsah sekce

 

Co je to radiový pulzar?

Proč pátráme po radiových pulzarech v binárních systémech?

Jaký je princip naší metody?

Co naše vyhledávací metoda přináší nového?

Jaký typ údajů je použit při vyhledávání?

Jak tento projekt pomáhá v pátrání po gravitačních vlnách?

Co se můžeme o radiových pulzarech dozvědět a na co to bude dobré?

Co se stane, pokud váš počítač objeví něco zajímavého?

Co se stane, pokud váš počítač objeví něco zajímavého?

Pokud je analýza konkrétní sady pracovních jednotek nadějná a vykazuje jasné nebo přinejmenším podezřelé rysy popsané výše, analyzovaný cíl bude vložený na „seznam kandidátů“. Tento seznam je zasílán do konsorcia PALFA na vyhodnocení. Pokud konsorcium považuje konkrétní objekt nadále za slibný, naplánuje zvláštní dodatečné pozorování tohoto objektu.

Teleskop Arecibo  
Každému kandidátovi na pulzar bude věnován zvláštní pozorovací čas na 305 metrovém teleskopu nedaleko Areciba v Portoriku.
Kredit: NAIC – Arecibo Observatory.
 

Po získání potřebných údajů se tato data analyzují metodami uvedenými v předcházejících kapitolách. Protože dodatečné pozorování daného objektu je prováděno po mnohem delší pozorovací čas, než při všeobecném hledání, mělo by toto pozorování ukázat, zda byl skutečně objeven nový pulzar nebo nikoli, a to s velmi vysokou pravděpodobností.

Uživatelé, kteří na svých počítačích prvotně analyzovali údaje, v nichž byl nalezen kandidát na pulzar, budou uvedeni v sekci poděkování ve vědeckém článku o objevu.

Seznam naposledy objevených/znovuobjevených pulzarů najdete na tomto webu. Společné výpočetní úsilí tak začíná přinášet ovoce v podobě odhalení těchto vzrušujících extrémních objektů skrývajících se v hlubinách vesmíru. Dokazuje to také úspěšnost použité metody. Pokud vás tedy zajímá vesmír a jeho tajemství, neváhejte se připojit – stačí se přihlásit do projektu Einstein@Home a pracovní jednotky pro hledání pulzarů vám budou distribuovány automaticky (v případě potřeby se v nastavení projektu dá zasílání těchto jednotek zablokovat).

Zdroje:

http://einstein.phys.uwm.edu/radiopulsar/html/index.php
Slovenká verze článku: http://www.boinc.sk/boinc/hladanie-pulzarov-prostrednictvom-projektu-einstein-home-radioteleskopu-v-arecibo-preco-ako

Překlad:

Petr Nekvinda (petnek)

Obsahová korekce:

Dušan Vykouřil (forest)
nenym
RoKro
Tomáš Pazderka (Zelvuska)

 

Einstein@Home CNT - Czech National TeamAPS - American Physical Society
Einstein@Home Einstein@Home